]
Декретні виплати - це допомога по вагітності та пологам, що виплачується з Фонду соціального страхування жінкам за весь період декретної відпустки.
Декретна відпустка - це оплачувана відпустка по вагітності та пологам.
Підставою для призначення такої допомоги є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Листок непрацездатності видається медичним закладом в якому жінка перебуває на обліці.
Звичайно листок непрацездатності видається з 30 тижня вагітності.
Тривалість декретної відпустки залежить від обставин народження дитини та визначається згідно Статті 179 Кодексу законів про працю України
На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.
Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
Тривалість відпустки залежно від обставин народження
Обставини народження | Тривалість відпустки |
Вагітність та пологи на загальних підставах | 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 днів після пологів) |
Передчасні пологи, народження декількох дітей, виникнення ускладнень під час пологів або в післяродовому періоді | 140 календарних днів (70 днів до пологів та 70 днів після пологів) |
Вагітність та пологи у жінок віднесених до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС | 180 календарних днів (90 днів до пологів та 90 днів після пологів) |
Передчасні пологи до 30 тижнів вагітності, якщо жінка виписується з живою дитиною | 140 календарних днів |
Передчасні пологи до 30 тижнів вагітності у разі смерті дитини | 70 календарних днів |
Для нарахування допомоги по вагітності та пологам потрібно:
.Тобто жінка подає свому роботодавцю заяву та відкритий листок непрацездатності. Далі комісія із соціального страхування приймає рішення та оформлює протокол про призначення допомоги, а бухгалтер створює відповідну заяву-розрахунок, яка передається до ФСС.
Важливо! Від дати передачі застрахованою особою листка непрацездтності до подання заяви-розрахунку до ФСС має пройти не більше 10 календарних днів.
Якщо всі вищенаведені кроки будуть виконані в установлені терміни, то кошти для нарахування декретної допомоги мають прийти на розрахунковий рахунок роботодавця протягом декількох банківських днів.
Виплата декретних здійснюється в найближчий після дня призначення допомоги день, установлений для виплати заробітної плати.
Розмір декретних виплат у 2022 році складає 100% від середньої зарплати за місцем роботи.
Спочатку розраховується скільки жінка заробила за останній рік, і потім ця сума ділиться на кількість відпрацьованих днів. Таким чином ми отримуємо середню зарплату за один робочий день.
Розмір декретних виплат розраховуються за формулою:
Середня зарплата за один робочий день * Кількість календарних днів, що припадають на декретну відпустку
Кількість календарних днів розрахункового періоду середньої зарплати може бути зменшена тільки на календарні дні, не відпрацьовані працівницею з наступних причин:
Інші дні, не відпрацьовані працівницею в розрахунковому періоді з будь-яких причин (щорічна відпустка, відпустка за свій рахунок, простій тощо), враховуються.