]

Система оподаткування ФОП

До початку процедури реєстрації підприємницької діяльності вам потрібно свідомо обрати майбутню систему оподаткування. Адже від вибору системи залежать терміни та послідовність дій, які потрібно виконати у процесі реєстрації фізичної особи підприємця.

Підприємці у своїй діяльності можуть користуватися двома системами оподаткування - загальна і спрощена. Спрощена система оподаткування, у свою чергу,  розподіляється на  три групи (перша, друга та третя). Таким чином у нас є 4 варіанти вибору.

Давайте спочатку розберемось, що таке спрощена та загальна система оподаткування.

Загальна система оподаткування

Загальна система оподаткування застосуються до ФОП у випадку, якщо одночасно з заявою про реєстрацію фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності не було подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування. Також загальна система оподаткування застосовується до підприємців, які відмовилися від застосування спрощеної системи оподаткування.

Правила  роботи на загальній системі оподаткування встановлені ст. 177 Податкового Кодексу України. Податок з доходів підприємця сплачується за ставкою 18%.  Крім того підприємці сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від чистого доходу та військовий збір у розмірі 1,5%.  

Таким чином, використовуючи загальну систему оподаткування загалом вам потрібно заплатити більше 40% податків від свого доходу (18 + 22 + 1,5 = 41,5%).

Чистий дохід розраховується наступним чином:

Чистий дохід = Дохід — Витрати

Дохід і витрати мають бути підкріплені наявністю відповідних документів.

Але є і позитивні сторони…

 ФОП на загальній системі оподаткування може займатися видами діяльності, які заборонені підприємцям на спрощеній системі, не має обмежень на кількість найманих працівників, обсяги реалізації, розмір доходу та по суб’єктам, яким продаються товари або надаються послуги.

Також незаперечною перевагою загальної системи оподаткування є те, що розмір податку залежить від отриманого доходу. Тобто, якщо підприємець за звітний період не отримав доходу від своєї діяльності, то відповідні податки він не платить. 

Тому дану систему оподаткування часто вибирають ті підприємці, які тимчасово не займаються підприємницькою діяльністю.  Немає доходу = немає податків.

Спрощена система оподаткування

Спрощена система оподаткування доходів приватного підприємця, або як її ще називають, єдиний податок, первинно було створено для спрощення системи оподаткування шляхом заміни сукупності податків і зборів на один податок.

На жаль, сьогодні єдиний податок вже не відображає свою суть і не замінює всі податки.  Таким чином платники єдиного податку сплачують крім основного і ряд інших податків.  Але все одно, у порівнянні із загальною системою оподаткування ця форма має чергу переваг, але про це поговоримо трохи згодом.

Групи ФОП на єдиному податку

Група

Вид діяльності

Податок

Обмеження

1 група

Роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках.

 Надання побутових послуг населенню.

1% -10% від мінімальної з/п за календарний місяць

(встановлюють місцеві ради)

+

ЕСВ (22% від мінімальної з/п)
 

Не можуть наймати працівників

Річний обсяг доходу не повинен перевищувати
300 тисяч гривень.

2 група

Надання послуги (в т.ч. побутові) платникам єдиного податку та/або населенню.

 Виробництво та/або продаж товарів (кому завгодно).

 Діяльність в сфері ресторанного господарства .

2% -20% від мінімальної з/п за календарний місяць (встановлюють місцеві ради)

+

ЕСВ (22% від мінімальної з/п)

Можуть мати не більше 10 найманих працівників.


Річний обсяг доходу не повинен перевищувати
1,5 млн. гривень

3 група

Можуть здійснювати будь-які види діяльності, крім тих, які заборонені платникам єдиного податку.

3% від доходу для платників ПДВ

5% від доходу для неплатників ПДВ

Необмежена кількість найманих працівників

Річний обсяг доходу не повинен перевищувати 5 млн. гривень


Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування ФОП необхідно подати відповідну заяву до податкової інспекції.

Підприємець може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування один раз на рік. Для цього потрібно подати заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Якщо ви тільки реєструєтесь, то можете стати платниками єдиного податку в залежності від групи у такому порядку:

1 і 2 групи: необхідно подати відповідну заяву до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація підприємця. При цьому платником єдиного податку такі підприємці стануть з першого числа наступного місяця.

3 група:  необхідно подати відповідну заяву протягом 10 календарних днів з дати державної реєстрації підприємця. При цьому платником єдиного податку такі підприємці будуть вважатися з дня їх державної реєстрації.


Copyright © 2024